Lubrykant dla mężczyzn i kobiet – jak wybrać żel intymny?

2021-12-21

Jaki lubrykant dla mężczyzn i kobiet wybrać? Żele intymne to doskonały sposób na urozmaicenie życia seksualnego, po który sięga coraz więcej par. Dobry środek nawilżający pozwala poradzić sobie z problemem suchej pochwy i podnosi komfort partnerów. Obecnie na rynku pojawiło się wiele nowości do zadań specjalnych. Po który lubrykant warto sięgnąć? Podpowiadamy!


Czym jest żel intymny?

Klasyczny żel intymny posiada właściwości nawilżające. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego nawilżenia i ochrona narządów płciowych przed otarciami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Obecnie w sprzedaży można znaleźć nie tylko tradycyjne żele dla kobiet, ale także lubrykant dla mężczyzn czy żele intensyfikujące przeżycia seksualne, które zapewniają dodatkową stymulację.

Żel nawilżający został opracowany z myślą o problemie suchej pochwy. Gdy w czasie podniecenia nie jest wydzielany śluz, stosunek przestaje być przyjemny, może być bolesny i prowadzić do obtarć czy podrażnień. Dobry lubrykant pozwala uniknąć takiej sytuacji i cieszyć się wzajemną bliskością bez komplikacji fizycznych oraz psychicznych.

Lubrykant dla mężczyzn

Obecnie dostępne są żele przeznaczone specjalnie dla panów. Lubrykant dla mężczyzn nadal stanowi nowość. Tego typu środki ograniczają ryzyko otarć, pojawienia się stanów zapalnych czy drobnych uszkodzeń członka. Mogą również przyspieszać orgazm. Podnoszą jakość życia seksualnego i je urozmaicają.

Nowoczesne lubrykanty – rodzaje

Wśród licznych produktów dostępnych obecnie na rynku dostępne są m.in.:

  • żele o właściwościach stymulujących – są to żele nawilżające, które zawierają dodatek substancji pobudzających i stymulujących. Poprawiają one ukrwienie narządów płciowych m.in. dzięki zawartości kofeiny czy guarany. Czasami producenci dodają do nich żeń–szeń. Są to naturalne składniki, które są w 100% bezpieczne dla ludzkiego organizmu,
  • żele rozgrzewające – intymne żele rozgrzewające zawierają substancje o właściwościach relaksujących i odprężających. Doskonale sprawdzają się nie tylko podczas samego stosunku, ale także przed nim (np. podczas masażu i pieszczot stref intymnych),
  • żele chłodzące – nawilżające żele intymne o właściwościach chłodzących to nowość. Po ich nałożeniu ciało przyjemnie się ochładza. Preparat stymuluje układ krwionośny i intensyfikuje przeżycia podczas stosunku,
  • żele o właściwościach powiększających – jest to szeroki wybór produktów, które stosowane są jako ciekawe gadżety erotyczne urozmaicające życie seksualne. Zawierają specjalne środki (np. kofeinę czy guaranę), które pobudzają narządy intymne. W sklepach z akcesoriami erotycznymi dostępne są także żele o właściwościach obkurczających, które zostały opracowane z myślą o paniach. Ich zastosowanie pozwala ujędrnić pochwę, co korzystnie wpływa na intensywne doznania w trakcie seksu,
  • żele intymne o właściwościach łagodzących – są to preparaty, które zawierają delikatne składniki nawilżające oraz kojące (np. aloes), które pozwalają łagodzić otarcia czy drobne uszkodzenia, chronią przed podrażnieniami narządów płciowych oraz zmniejszają ryzyko pojawienia się stanów zapalnych. Można je wykorzystać w celu nawilżenia pochwy przed stosunkiem. Dobrze sprawdzą się także jako lubrykant dla mężczyzn łagodzący ewentualne podrażnienia.

Lubrykanty różnią się składem. Żele wodne w bardzo dużym stopniu przypominają naturalne wydzieliny, dlatego są bardzo bezpieczne. Nie podrażniają one wrażliwej skóry. Ich słabszą stroną jest wydajność. Czasami konieczna jest nawet kilkukrotna aplikacja środka podczas stosunku, dlatego wiele par uważa je za niezbyt praktyczne w stosowaniu.

Żele oleiste są gęstsze i bardziej wydajne, ponieważ zawierają tłuszcze i lateks. Nie są jednak wskazane podczas stosunków w prezerwatywie, ponieważ negatywnie wpływają na lateks.

Żele silikonowe są wydajne, dlatego najczęściej wystarczy ich jednorazowa aplikacja podczas stosunku. Długo utrzymują się na skórze, ale mogą podrażniać (zwłaszcza osoby uczulone na lateks), dlatego należy je wypróbować na niewielkiej partii skóry i ocenić działanie.